23-02-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 lutego 2018 r.

Podsumowanie


W minionym tygodniu najważniejsze globalne indeksy akcji zostały wyraźnie zdominowane przez kolor zielony. Po dynamicznej korekcie rynki zaczęły odrabiać straty. W skali całego tygodnia, NASDAQ zyskał 5,3%, podczas gdy DJI i S&P500 wzrosły o 4,3%. W Europie, francuski CAC40 zwyżkował o 4%, niemiecki DAX o 2,9%, a brytyjski FTSE250 o 2,7%. Solidnym wzrostom nie przeszkodziły nienajlepsze dane zza oceanu. Odczyty amerykańskiej dynamiki sprzedaży detalicznej (-0,3% mdm) i produkcji przemysłowej (-0,1% mdm) wypadły wyraźnie poniżej prognoz na poziomie +0,2% mdm. Co więcej, sporym zaskoczeniem okazała się być publikacja wskaźnika inflacji CPI w Stanach. Wynik na poziomie 0,5% mdm był o 0,2 punktu procentowego wyższy od konsensusu. Wyższe tempo wzrostu cen powinno znaleźć odzwierciedlenie w coraz bardziej jastrzębiej postawie Fed. Niemniej widmo podwyżek wzrostu kosztu pieniądza nie wydaje się ciążyć rynkom akcji oraz nie stanowi wsparcia dla dolara, który ponownie tracił wobec euro. Zatem wydaje się, że na rynek powracają spokój oraz optymistyczne nastroje.

Nieco mniej powodów do radości mieli inwestorzy z ulicy Książęcej. Polskie indeksy giełdowe również zakończyły ubiegły tydzień w kolorze zielonym, jednakże skala wzrostów wyraźnie odbiegała od tej na Zachodzie. W ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych WIG20 zyskał 1%, mWIG40 2,2%, a sWIG80 2,7%. Niniejsza sytuacja nie powinna niepokoić. Inwestorzy znacznie wolniej odbudowują zaufanie do rynków emerging markets, natomiast tracą je bardzo szybko. Niemniej globalne oraz krajowe fundamenty pozostają solidne, toteż w najbliższym czasie sentyment rynkowy na GPW również powinien ulec zdecydowanej poprawie. W minionym tygodniu inwestorzy poznali kilka istotnych danych z polskiej gospodarki, które potwierdziły, że kondycja polskiej gospodarka pozostaje naprawdę dobra. Dynamika PKB w czwartym kwartale 2017 r. wyniosła 5,1% rdr. Z kolei styczniowe tempo wzrostu zatrudnienia (3,8% rdr) i wynagrodzeń (7,3% rdr) zdecydowanie przebiło oczekiwania rynku (kolejno 3,4% rdr i 6,9% rdr). Mimo wszystko poziom inflacji pozostaje stabilny. Styczniowy odczyt wskaźnika CPI (1,9% rdr) był zgodny z prognozami.

W obecnym tygodniu inwestorzy skupią się na najnowszych danych makroekonomicznych. Przed nami publikacje europejskich indeksów ZEW, wstępnych wskaźników PMI dla Eurolandu i Stanów, czy też odczyt niemieckiego indeksu Ifo. Na uwagę zasługują również dane z Polski: dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także stopa bezrobocia. Ponadto, inwestorzy poznają protokoły z ostatnich posiedzeń FOMC oraz RPP. Warto pamiętać, że Amerykanie obchodzą dzisiaj tzw. Dzień Prezydenta – tamtejsze giełdy będą zamknięte. W tym tygodniu wyniki finansowe za 2017 r. zostaną opublikowane m.in. przez Orange, czy też Orbis.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po okresie dynamicznej przeceny walory blue chips zaczęły odrabiać straty. Jednak póki co, tempo oraz skala zwyżek raczej nie satysfakcjonują inwestorów, zwłaszcza że oscylatory techniczne wygenerowały wyraźne sygnały kupna. Na rynku nadal najprawdopodobniej panuje niepewność, o czym świadczy m.in. niski wolumen obrotów. Indeks WIG20 odbił od dolnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji (okolice 2370 pkt) i zakończył piątkowe notowania na poziomie 2406 pkt. Innymi słowy, rynek powrócił do obszaru konsolidacyjnego, toteż obecnie kluczową kwestię dla byków stanowi przełamanie oporu w rejonie 2560 pkt.



Wykres 2. Wielton w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem warto zwrócić uwagę na walory spółki Wielton, które w skali całego ubiegłego tygodnia podrożały o 10,6%. Cena akcji od maja minionego roku porusza się w trendzie spadkowym. Należy jednak zauważyć, że w szerszej perspektywie ruch ten stanowi korektę – wcześniej kurs poruszał się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Wydaje się, że sentyment rynkowy wokół spółki ulega poprawie. Kurs odbił od poziomu 10,70 PLN i kieruje się na północ. Najbliższy opór stanowi poziom 13 PLN, który już kilkukrotnie okazał się zbyt solidną barierą dla rynku. Potencjalne przełamanie będzie prawdopodobnie sygnałem kupna, impulsem do przekroczenia linii trendu spadkowego.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry