19-04-2021
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 kwietnia 2021 r.
Podsumowanie tygodnia
Poświąteczny tydzień upłynął spokojnie, przy niższych obrotach na wielu parkietach, jednak z mozolnym pięciem się indeksów do góry. W USA hossę napędza coraz mniejszy strach o rozwój pandemii (bardzo sprawny program szczepień), połączony z całą serią danych makro wybijających się powyżej rynkowym oczekiwaniom. Na straży spokoju wciąż stoi Fed, z J. Powellem na czele, który co rusz powtarza, że pojedyncze skoki inflacji nie są problemem, bo Fed patrzy na tendencje, a dodatkowo w gospodarce jest jeszcze wiele do zrobienia. Nie da się jednak ignorować całej serii wzrostu inflacji, a takie obawy pojawiają się. Póki co jednak jest to traktowane w kategorii przyszłego odleglejszego zagrożenia. Dowodem jest wynik indeksu S&P500, który w zeszłym tygodniu urósł o 2,71%, ustanawiając nowy historyczny rekord. NASDAQ urósł o 3,12%, jednak jemu jeszcze nieco brakuje do rekordu z połowy lutego.
W Europie Zachodniej optymizm był mniejszy z racji problemów pandemicznych i przedłużających się lockdownów, aczkolwiek w końcówce tygodnia pojawiły się optymistyczniejsze wieści z Włoch. Wzrosty na DAX i CAC40 oscylowały w okolicy 1%. Pozytywnie tym razem wyróżniał się warszawski parkiet. WIG zyskał 1,5%, ale szerokośc rynku była bardzo dobra – mWIG40 i sWIG80 zyskały, odpowiednio, 2,2% i 2,7%. Sporo małych spółek raportuje dobre warunki do prowadzenia biznesu w I kwartale pandemicznego roku. Branża budowlana i deweloperska mają się bardzo dobrze, wiele spółek prężnie rozwija też e-commerce. Wśród największych spółek natomiast cały czas obciążeniem były walory CD Projektu. Cyberpunk wciąż nie wrócił do sprzedaży w sklepie Sony, a oceny na popularnych platformach wcale się nie poprawiają. Na drugim biegunie była branża energetyczna, z kilkuprocentowymi wzrostami PGE i Tauronu. Na sile przybierają bowiem spekulacje o spin-offie aktywów węglowych, a już w tym tygodniu mają zostać przedstawione ogólne ramy tego planu. Bardzo dobrze też wyglądały notowania największych spółek odzieżowych na GPW. Chociaż galerie pozostają zamnięte to jednak ilośc zachorowań maleje i to przybliża łagodzenie restrykcji. Z drugiej strony, LPP i CCC coraz lepiej radzą sobie w segmencie e-commerce.
W tym tygodniu najważniejszymi danymi makro będą te publikowane z dwóch największych globalnych gospodarek. Najpierw (w czwartek) z USA zaprezentowane zostaną dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za marzec. Następnie w nocy z czwartku na piątek analogiczne informacje ujawnią Chiny, dodając do tego odczyt PKB za I kw. Z krajów europejskich poznamy szereg danych o inflacji konsumenckiej, ważnych w kontekście polityki pieniężnej EBC. Jednak rynek i tak baczniej przygląda się komentarzom członków FOMC, spekulując że w USA jest bliżej do zmiany kursu polityki pieniężnej. W tym tygodniu przewidziane jest dużo wystąpień publicznych członków FOMC, a zatem ich słowa także mogą mocniej wpływać na nastroje inwestycyjne.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.