18-03-2019
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 marca 2019 r.
Podsumowanie tygodnia
Kolejnego tygodnia inwestorzy z rynku akcji nie mogą zaliczyć do zbyt udanego, tym razem jednak korekta była szersza i objęła większość rynków. Indeks WIG spadł o 1,07%, na co najbardziej wpływ miał słaby wynik dużych spółek – WIG20 zniżkował o 1,46%, a mWIG40 spadł o 0,45%. Natomiast w zupełnej kontrze do tego były małe spółki – grupujący je sWIG80 urósł o 1,54%. Największe rynki europejskie spadały, ale poniżej 1%. Większa korekta miała miejsce przy Wall Street – tam główne indeksy spadały po ponad 2%. Można zatem powiedzieć, że GPW tym razem poruszała się w rytm rynków zagranicznych, przy czym i tak WIG okazał się lepszy od indeksu MSCI Emerging Markets, zniżkującego o 2%. Zły nastrój inwestycyjny to przede wszystkim efekt obaw o sytuację gospodarczą w Europie, które narosły jeszcze po czwartkowym posiedzeniu EBC. Bank co prawda był bardzo gołębi, zapowiadając uruchomienie nowych operacji TLTRO oraz modyfikując forward guidance polityki pieniężnej na brak podwyżek stóp co najmniej do końca roku, ale jednocześnie mocno ściął prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji na kolejne lata, a szczególnie duża redukcja dotknęła prognozę na ten rok. Najwyraźniej tak dużej redukcji się nie spodziewano, ale wydaje się ona mieć swoje uzasadnienie w spływających ostatnio danych. W tle jest jeszcze ryzyko konfliktu handlowego ze Stanami.
Z jednej strony na Wall Street mamy do czynienia z należną rynkowi korektą, ale S&P500 balansuje już lekko poniżej średniej 200-dniowej. Przydałoby się silniejsze odbicie już teraz, aby impuls wzrostowy z początku roku został zachowany. Patrząc po zachowaniu tego indeksu w końcówce zeszłego tygodnia oraz na początku obecnego, można wnioskować o pojawieniu się krótkoterminowego przesilenia. Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy spowodowały intradayowy spadek indeksu o ponad 1%, jednak w trakcie sesji kupujący stopniowo zmniejszali stratę, a już w poniedziałek Wall Street świeci się na zielono. Jednak może to oznaczać też przedłużający się okres konsolidacji w oczekiwaniu na rozwiązanie sporu handlowego USA-Chiny, a tego należy spodziewać się bardziej w końcówce miesiąca.
Wśród sektorów na GPW wyraźna była słabość sektora energetycznego spowodowana słabymi wynikami spółek. Zwłaszcza rozczarowała największa z nich, PGE, raportując rozczarowujący układ wyników finansowych. Część wcześniejszych zwyżek oddał też CD Projekt, gdzie chyba w grę wchodzi czynnik techniczny, czyli kolejna nieudana próba wyjścia powyżej 200 PLN, a także niepewność przed raportem wynikowym. Na drugim biegunie byli dotychczasowi maruderze – Eurocash i Budimex. Obie spółki pokazywały wyniki za IV kw. Eurocash rozczarował, ale rynkowi spodobała się rosnąca sprzedaż porównywalna w sklepach, dzięki czemu pojawiła się formacja objęcia hossy w dniu raportowania wyników, a cały tydzień spółka skończyła wzrostem o 11%. Rynek uwierzył też w długoterminowe zdrowe podstawy Budimexu, a zdołowane akcje odbiły o 12%.
W bieżącym tygodniu z danych makro przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z USA, a także na analogiczne odczyty z gospodarki chińskiej.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.