21-04-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 kwietnia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


To nie był dobry tydzień dla giełd – na większości rynków dominował kolor czerwony. Z jednej strony można mówić o obawach dotyczących długotrwałego konfliktu w Ukrainie – miejsce strachu o inwazję na jakiś kraj NATO zajęły problemy płynące z zakłóceń łańcucha dostaw, wysokimi cenami surowców, a w konsekwencji długotrwałej i dużej presji inflacyjnej. Łączy się to wprost z jastrzębimi wypowiedziami amerykańskich decydentów z Fed. Minutki z ostatniego posiedzenia wskazały na chęć do szybszej redukcji sumy bilansowej, a także podwyżki stóp o 50 pb. W marcu przed takim posunięciem FOMC powstrzymała wojna i związane z tym rosnące ryzyko geopolityczne. Można założyć, że czynnik ten powoli zejdzie na drugi plan. Dane z USA potwierdzają dobre momentum tamtejszej gospodarki, a dane o inflacji za marzec (publikowane w tym tygodniu) mogą potwierdzić konieczność szybszego zacieśniania polityki pieniężnej. Na domiar tego ogniska koronawirusa w Chinach i miejscowe lockdowny generują obawy o popyt z Państwa Środka, a także dalsze problemy z towarami z Chin.

Wrażliwe na powyższe spółki wzrostowe i technologiczne nie zaliczyły tygodnia do udanych – NASDAQ zniżkował o prawie 4%, a S&P500 tylko o 1,3%. W Europie spadki były zróżnicowane – DAX stracił 1,1%, ale już CAC40 ponad 2%. Kiepsko wyglądała sytuacja na GPW – WIG poszedł w dół o 3,04%, napędzany przede wszystkim spadkami WIG20 o 3,7%. W gronie dużych spółek najsłabiej wyglądało Allegro ze spadkiem o 18% spowodowanym głównie przez kolejne informacji o narastaniu presji konkurencyjnej – tym razem chodziło o zapowiedzi eBaya o chęci odgrywania ważnej roli w polskim rynku e-commerce. Z kolei wreszcie na spadające notowania węgla koksującego zareagowało JSW – spadkiem o ponad 10%. Mimo podwyżki stóp procentowych o 100 pb. przez RPP (czyli więcej niż zakładał konsensus) sektor bankowy obniżył swoje notowania. Górę wzięły obawy o to, że zbyt duży wzrost stóp procentowych uderzy w jakość portfeli kredytowych banków. W tle jest cały czas temat pomocy posiadaczom kredytów hipotecznych opartych o WIBOR – póki co po stronie opozycji, ale jest niebezpieczeństwo tego, że rząd też zwróci uwagę na ten potencjalny problem.

W tym tygodniu uwaga rynku będzie się koncentrować przede wszystkim na danych z USA – w kontekście aktywności członków FOMC komentujących dane makro, bardzo ważne będą odczyty inflacji CPI i PPI. Poza tym w końcówce tygodnia, gdy w Europie już będzie widać świąteczny nastrój (w Wielki Piątek brak sesji giełdowej w wielu krajach, w tym w Polsce), z USA zostaną opublikowane jeszcze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Ze strefy euro najpoważniej zapowiada się decyzja EBC o stopach procentowych (mają pozostać bez zmian) wraz z konferencją po posiedzeniu. Zaostrzenie tonu powinno mieć miejsce, ale na sygnalizację podwyżek stóp procentowych EBC raczej się nie zdecyduje.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry