11-06-2018
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 czerwca 2018 r.
Podsumowanie
W minionym tygodniu nastroje na globalnych rynkach finansowych uległy poprawie. Niemniej obawy związane ze stanem włoskiej gospodarki oraz z jej nowym rządem, a także z ryzykiem wybuchu globalnej wojny handlowej nadal pozostały aktualne. W centrum uwagi inwestorów znalazły się relatywnie jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli EBC. Niewykluczone, że nadchodzące obrady Rady Prezesów EBC przyniosą deklarację ws. dalszej przyszłości QE – rynek oczekuje, że program zostanie zakończony w tym roku. W efekcie nie stanowi zaskoczenia ubiegłotygodniowa słabość europejskich indeksów (na tle Wall Street) oraz aprecjacja euro. Warto jednak pamiętać, że perspektywa podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie pozostaje odległa. Dane makroekonomiczne ze strefy euro systematycznie wskazują na ochłodzenie klimatu gospodarczego przy zachowaniu niskiej presji inflacyjnej. Z kolei w stanach coraz częściej pojawiają się głosy o potencjalnym przyśpieszeniu tempa zacieśniania monetarnego. Aktualny scenariusz bazowy zakłada, że Fed dokona trzech jastrzębich ruchów w 2018 r. W efekcie czerwcowe posiedzenia FOMC oraz Rady Prezesów EBC zapowiadają się niezmiernie interesująco. W ubiegłym tygodniu brytyjski FTSE250 zyskał 0,8%, niemiecki DAX 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 stracił 0,3%. W Stanach DJI zyskał 2,8%, S&P500 wzrósł o 1,6%, a NASDAQ umocnił się o 1,2%.
Zieleń dominowała także na GPW, choć siła popytu była widoczna przede wszystkim w przypadku indeksu blue chips. W skali całego tygodnia WIG20 zyskał 2,7%, mWIG40 wzrósł o 0,4%, a sWIG80 o 0,1%. Wzrosty przy ulicy książęcej to przede wszystkim pokłosie poprawy globalnych nastrojów rynkowych. Dlatego też nie stanowi zaskoczenia fakt, że ostatnie dni przyniosły także wyraźną aprecjację polskiej waluty. Uwaga inwestorów była skupiona na RPP. Zgodnie z oczekiwaniami rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Podczas konferencji, Adam Glapiński ponownie zasugerował, że polityka stabilizacji kosztu pieniądza może trwać nawet do 2020 r. Inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali także na aktualizację przeglądu ratingu kredytowego dla Polski przez Fitch. Część rynku spodziewała się podwyżki perspektywy ze stabilnej na pozytywną (rating ,,A-‘’). Agencja jednak nie dokonała żadnych modyfikacji.
Bieżący tydzień będzie niezwykle interesujący – przed nami wspomniane już posiedzenia FOMC oraz Rady Prezesów EBC, po których odbędą się konferencje prasowe kolejno z udziałem Jerome’a Powella i Mario Draghiego. Na uwagę zasługują również najnowsze dane makroekonomiczne, zwłaszcza odczyty inflacji ze Stanów, z Eurolandu oraz z Polski. Inwestorzy poznają także dane z Chin: dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Z kolei nieco w tle mogą pozostać kwestie polityczne.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
W ubiegłym tygodniu zwyżki indeksu największych polskich spółek były znaczące, choć siła byków nie została potwierdzona przez podwyższony poziom obrotów. Indeks blue chips odbił od lokalnego dołka (2144 pkt) i zakończył piątkowe notowania na poziomie 2250 pkt. Oscylator RSI pozostał neutralny. Sytuacja byków jest trudna. Najbliższy opór stanowi poziom 2340 pkt. Co więcej warto pamiętać, że nadchodzi okres wakacyjny, w którym to aktywność inwestorów zazwyczaj jest wyraźnie mniejsza. Niewykluczone zatem, że w najbliższym czasie powrót dominacji byków może być znacząco utrudniony.
Wykres 2. JSW w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Na spółkę tygodnia wybraliśmy JSW – w skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego przedsiębiorstwa podrożały o 8,5%. Stabilne, lecz relatywnie wysokie ceny węgla koksującego, trwające rozmowy ws. współpracy z Prairie Mining oraz atrakcyjny poziom wyceny – to czynniki, które wspierają kurs JSW. Po ostatniej korekcie cena akcji wyraźnie się ustabilizowała. Aktualnie rynek testuje ważny opór w okolicy 91 PLN. Przełamanie otworzy drogę do dalszych ruchów w kierunku psychologicznego poziomu 100 PLN. Poziom obrotów pozostaje stabilny, natomiast oscylator RSI znajduje się w obszarze neutralnym. Na uwagę zasługują średnie kroczące, które uformowały formację złotego krzyża – sygnał kupna.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: