12-09-2018
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 września 2018 r.
Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień nie okazał się zbyt łaskawy dla inwestorów giełdowych. Przede wszystkim obawy o eskalację wojny handlowej między Chinami a USA generowały obawy i były źródłem sporej przeceny w Europie. DAX stracił 3,27%, a francuski CAC40 zniżkował o 2,9%. Inwestorzy obawiają się, że USA będą także uderzać w europejski handel. Póki co jednak koncentrują się na Chinach. W zeszłym tygodniu zakończyły się konsultacje dotyczące wprowadzenia ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Dodatkowo prezydent USA zapowiedział jeszcze, że kraj jest gotowy na oclenie kolejnych towarów, wartości nawet 267 mld USD. To drugie to może być jeszcze „straszak”, ale wprowadzenie ceł na towary za 200 mld USD wydaje się niemal pewne. Dodatkowo Trump ma jeszcze argument w postaci chińskich danych o bilansie handlu zagranicznego – w sierpniu nadwyżka handlu z USA była rekordowa. Tym co mogło jeszcze wpływać na niepokój inwestorów jest układ danych – z USA są one bardzo mocne, a to może zachęcać Fed do pozostania w kontrze do Trumpa i nawet mocniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej. W USA korekta dotyczyła głównie spółek technologicznych, bo NASDAQ zniżkował o 2,55%. Szerszy rynek był już mniej niedźwiedzi – S&P500 spadł o 1%, a DJIA tylko o 0,2%.
Sytuacja na warszawskiej giełdzie natomiast była bardzo zła. Po pierwsze nastąpiło globalne pogorszenie nastrojów inwestycyjnych i to stoi głównie za słabością WIG20, który spadł o 3,45%. Jednak ten indeks i tak ostatnio był mocny, więc to może jeszcze być spadek korekcyjny. Mocny pozostaje sektor paliwowy, z Orlenem na czele. Dzięki informacji o wysokich marżach rafineryjnych, akcje utrzymywały się powyżej 100 PLN. Po drugiej stronie były walory uwielbianego przez inwestorów CD Projektu, który stracił prawie 16%. Tu za przeceną stoi przede wszystkim globalna wyprzedaż spółek gamingowych.
O ile spadki na CD Projekt można jeszcze traktować w kategoriach okazji inwestycyjnej, bo tam inwestorzy zagraniczni mają znaczący udział, tak już to, co dzieje się na małych i średnich spółkach, można określić mianem panicznej wyprzedaży. sWIG80 stracił w minionym tygodniu 7,5%, a mWIG40 zniżkował o 6,5%. Na szerokim rynku odbija się właśnie słabość polskiego rynku funduszy. Problemy Altus TFI są poważne, w piątek ogłosili likwidację kilku otwartych funduszy, co jeszcze pogłębiło zarówno przecenę samego Altusa (wyceniany już znacznie poniżej historycznego P/E na poziomie 1x), jak i wyprzedaż spółek. Zaufanie do branży jest niskie, napływów do funduszy brak, za to umorzenia powodują, że przy minimalnej płynności sprzedaż akcji jest bardzo trudna. Efektem są spadki dzienne po kilkanaście procent na niektórych „misiach”. W końcu będą to okazje inwestycyjne, ale na ten moment jeszcze nie wydaje się, aby panika osiągnęła już punkt przegięcia.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
WIG20 tym razem zaliczył fatalny tydzień, podobnie jak i inne indeksy na GPW. Nie był już zieloną oazą, ponieważ globalne nastroje też się pogorszyły, a w USA też pojawia się początek korekty. WIG20 stracił aż 3,45% w skali tygodnia, a oscylator RSI wskazuje już na wyprzedzający sygnał sprzedaży. Obroty nie były zbyt duże, ale to charakterystyczne dla GPW ostatnio. WIG20 znalazł się już przy linii trendu wzrostowego, jego przełamanie, potwierdzone przebiciem wsparcia w okolicach 2220 pkt (61,8% zniesienia Fibo!), może być sygnałem spadku do nawet 2100 pkt.
Wykres 2. PKN Orlen w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Na spółkę tygodnia wybieramy tym razem PKN Orlen. Gdyby nie zachowanie tej spółki, wynik WIG20 byłby jeszcze gorszy. Przy tak słabym sentymencie do polskiego rynku, Orlen w ubiegłym tygodniu zyskał 4,2%, kończąc tydzień na poziomie 102,35 PLN. Spółka jest mocna od czasu publikacji bardzo dobrych wyników za II kw., a obecnie wspierają ją wysokie marże i temat fuzji z Lotosem. Technicznie mamy do czynienia z krótkoterminowym trendem wzrostowym, a ostatnie przebicie oporu na 95,60 PLN, połączone z jeszcze wciąż niewykupionym oscylatorem RSI, sugerują ruch w stronę oporu na poziomie 110 PLN. Na ten moment nie wydaje się, aby byki były w stanie powalczyć o wyższe poziomy, ale sygnał kupna zostanie zanegowany dopiero po przebiciu wsparcia na 90 PLN.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: