17-05-2021
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 maja 2021 r.
Podsumowanie tygodnia
To był bardzo dobry tydzień dla rynków giełdowych właściwie na całym świecie. Obawy pandemiczne ustępują, a napięta sytuacja związana jest obecnie głównie z dużymi krajami rozwijającymi się, na czele z Indiami. To za mało, aby wzbudzić w inwestorach panikę, tym bardziej że dostępność szczepień rośnie, a badania i rzeczywistość potwierdzają ich skuteczność. Z tego też względu wyraźniej zaczyna być odczuwalna rotacja kapitału ze spółek technologicznych i „covidowych” do sektorów cyklicznych. W ubiegłym tygodniu S&P500 wzrósł o 1,23%, ale za to NASDAQ stracił już 1,5%. Traciłby jeszcze więcej, gdyby nie słabe dane miesięczne z amerykańskiego rynku pracy (przybyło tylko 266 tys. wobec konsensusu 1 mln miejsc pracy), które przekonują rynek do zapewnień członków FOMC, że jeszcze nie czas na podnoszenie stóp procentowych. Ziarno niepewności zasiała wcześniej J. Yellen, ale z pozycji Sekretarza Skarbu i szybko się z tych twierdzeń wycofała. W Europie główne indeksy rosły o ok 1,7-2%.
Na tym tle można powiedzieć, że WIG ze wzrostem o 2,14% wyróżniał się pozytywnie, ale gros tego wyniku zawdzięcza prawie 3-procentowemu wyskokowi na WIG20. Indeks ten tym samym potwierdził opuszczenie górą wielomiesięcznej konsolidacji. Rotacja do sektorów cyklicznych właśnie najlepiej była widoczna na dużych spółkach – sektor surowcowy zyskiwał na wysokich cenach miedzi i ropy, a także wysokich marżach rafineryjnych. Do tego jeszcze świetne wyniki za I kw. Zaraportowało LPP, dzięki czemu cena akcji spółki ustanowiła nowe historyczne maksimum. Dalej mocny był sektor bankowy, chociaż piątkowe orzeczenie SN niewiele wyjaśniło i tak naprawdę ważniejsze (w kwestii opłaty za korzystanie z kapitału) ma być ogłoszone jutro. Niemniej, przy dobrych nastrojach i jednak dobrych wynikach sektora bankowego osiąganych w trudnych warunkach wystarczyło tylko to, że nie materializuje się najczarniejszy scenariusz „darmowego kredytu” skutkujący 230 mld PLN kosztów dla sektora. Pod wpływem rotacji kapitału traciły spółki z sektora gier komputerowych a także biotechnologii, na czym ucierpiał mWIG40, rosnący tylko 0,47%. Wzrost o 0,2% zanotował indeks małych spółek, ale on i tak od początku roku jest zdecydowanym liderem ze wzrostem o 23,1%.
W tym tygodniu, jak to zwykle bywa po pierwszym tygodniu miesiąca, danych makro będzie dużo mniej. Najważniejsze będą dotyczyć USA i skomasowane będą w piątek, kiedy to ujawniona zostanie dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za kwiecień, wspierana jeszcze raportem Uniwersytetu Michigan. Wcześniej warto wsłuchiwać się w wypowiedzi publiczne członków władz Fed, których sporo zaplanowano na ten tydzień. W kontekście timingu zacieśniania polityki monetarnej w USA ważny będzie też odczyt inflacji CPI z USA.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.