10-04-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 kwietnia 2017 r.

Podsumowanie


W ubiegłym tygodniu zachowanie najważniejszych indeksów giełdowych było zróżnicowane. W skali całego tygodnia NASDAQ zniżkował 0,6%, S&P500 stracił 0,3%, a DJI nie odnotował żadnych zmian. Z kolei w Europie, brytyjski FTSE250 zyskał 1,4%, francuski CAC40 wzmocnił się o 0,3%, podczas gdy niemiecki DAX stracił 0,7%. W centrum uwagi rynku znalazła się bankowość centralna, a dokładniej publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC, które rozwiały wszelkie wątpliwości rynku. Fed planuje dokonać jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w 2017 r. i nie przewiduje, aby reformy gospodarcze Donalda Trumpa miały wpłynąć na dalszy kształt polityki monetarnej. Warto dodać, że prace nad zmianami w systemie podatkowym mogą jeszcze długo potrwać, bowiem, póki co amerykański rząd nie potrafi wypracować wspólnego stanowiska. Tymczasem EBC nie zamierza podnosić stóp procentowych przed zakończeniem QE. Potwierdziły to nie tylko zapiski w protokole, ale również sam Mario Draghi podczas konferencji. W minionym tygodniu odbyło się także spotkanie Trump – Xi. Te nie przyniosło de facto żadnych konkretnych postanowień, choć obaj prezydenci nie ukrywali swojego zadowolenia z przeprowadzanych rozmów. Warto również zwrócić uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne. Indeksy PMI dla strefy Euro i Stanów nie zawiodły, choć dane z amerykańskiego rynku pracy negatywnie zaskoczyły inwestorów. Co prawda stopa bezrobocia spadła z 4,7% do 4,5%, ale zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła zaledwie 98 tys. wobec oczekiwań na poziomie 180 tys.

Polskie indeksy giełdowe zakończyły ubiegły tydzień w kolorze zielonym. W skali całego tygodnia, WIG20 zyskał 3,3%, mWIG40 wzrósł o 0,6%, a sWIG80 umocnił się o 0,9%. Na uwagę zasługuje odczyt przemysłowego indeksu PMI. Wynik na poziomie 53,5 pkt. był wyraźnie niższy od oczekiwań (54,6 pkt). Jednak to nadal solidna wartość, która potwierdza bardzo dobrą koniunkturę w polskim przemyśle. Ponadto, w minionym tygodniu odbyło się posiedzenie RPP. Zgodnie z konsensusem rynkowym, Rada pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Podczas konferencji Adam Glapiński potwierdził dotychczasowe prognozy rady oraz pokreślił, że RPP zamierza kontynuować politykę stabilizacji stóp procentowych w 2017 r., a być może nawet w 2018 r.

Wielki tydzień przyniesie solidną porcję danych makroekonomicznych. W strefie euro odbędą się publikacje indeksu Sentix oraz dynamiki produkcji przemysłowej. Na uwagę zasługuje amerykańska inflacja oraz sprzedaż detaliczna. Dane dotyczące dynamiki wzrostu cen zostaną opublikowane również w Polsce. Należy pamiętać, że Wielki Piątek to dzień, w którym w wielu krajach giełdy będą zamknięte m.in. w Polsce, w USA oraz w Niemczech.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Indeks największych polskich spółek nadal znajduje się w układzie konsolidacyjnym, co oznacza że rynek kontynuuje korektę. Mimo wszystko miniony tydzień był udany dla blue chipów, toteż indeks zakończył piątkowe notowania na poziomie 2248 pkt. Co więcej, WIG20 zdołał obronić wsparcie na poziomie 2175 pkt, które stanowi 23,6% zniesienia Fibonacciego. Na uwagę zasługuje fakt, że wolumen obrotów wyraźnie się skurczył. Niewykluczone, że skala korekty nie będzie znacząca. Potencjalne przełamanie bariery w okolicy 2300 pkt należy uznać za sygnał kupna i początek kolejnej fali wzrostów.



Wykres 2. JSW w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy JSW. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych, cena akcji producenta węgla koksującego wzrosła o 19,4%. Po ubiegłorocznym rajdzie, który był spowodowany hossą na rynku węgla, kurs JSW złapał zadyszkę, toteż porusza się w wyraźnym trendzie horyzontalnym. Ostatnie wzrosty były niewątpliwie pochodną kolejnych zwyżek cen węgla. Niemniej cena akcji nie zdołała przełamać górnego ograniczenia konsolidacji. W efekcie prawdopodobieństwo rozpoczęcia ruchów w kierunku południowym wydaje się wysokie, choć wiele zależy od dalszej sytuacji na rynku węgla. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 60 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry