30-09-2024

Weekly market comment - 30 September 2024

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu na rynkach giełdowych dominowały dobre nastroje, co było przede wszystkim spowodowane mocnym akcentem ze strony chińskich władz, starających się ratować tempo wzrostu chińskiej gospodarki. Najpierw ogłoszono cięcia stóp procentowych, a do tego jeszcze zaplanowano pierwszy od 2008 r. zastrzyk płynności dla największych chińskich banków w wartości 142 mld USD. Dodatkowo, agencja Reuters podała, że Chiny planują wyemitować specjalne obligacje skarbowe o wartości około 2 bilionów juanów (284 mld USD) w tym roku, głównie w celu stymulacji konsumpcji. Wsparciem dla rynku nieruchomości jest z kolei ograniczenie restrykcji na zakup nieruchomości w największych chińskich miastach. W efekcie tego mocno dobiły ceny surowców przemysłowych. W mniejszej wspomogło to rynek amerykański, gdzie S&P500 wzrósł o 1%, a NASDAQ o 1,3%, jednak już w Europie wpływ Chin był bardzo znaczący. DAX i CAC40 rosły po ok. 4%.

Również w Warszawie odbiór chińskiego stymulusa był pozytywny, na co też spory wpływ miała struktura naszego rynku, gdzie wciąż spółki surowcowe i przemysłowe mają relatywnie spore znaczenie. Indeks WIG20 zdecydowanie był najmocniejszy i wzrósł o 4,5%. Sektor bankowy odbijał, ale prym zdecydowanie wiodły spółki przemysłowe i, co może bardziej dziwić przy słabszej sprzedaży detalicznej, konsumpcyjne. Wzrosty cen węgla i miedzi napędzały notowania KGHM-u (+11%) oraz JSW (+13,5%). Mocno odbiły akcje Dino, rosnąc o 14%. Dobre wyniki CCC i LPP (tu najbardziej pomógł outlook na kolejny kwartał) napędziły ich notowania do wzrostów o ponad 12%. Na tej fali zyskało też Pepco, rosnąc o 17%, przy czym wcześniej było mocno zdołowane. Słabo natomiast wyglądał sektor gamingowy. CD Projekt stracił co prawda tylko niecały 1%, ale główna przecena koncentrowała się na akcjach 11bit Studios, które spadło aż o 40%. Jest to efekt słabszych ocen graczy dla Frostpunk 2 i niższego od oczekiwanego zainteresowania tytułem, co przekłada się na ścinanie oczekiwań co do sprzedaży gry.

W tym tygodniu na rynek spłynęły już chińskie dane w postaci indeksów PMI i generalnie były one gorsze od oczekiwań. Rynek jednak koncentruje się przede wszystkim na dużym stymulusie chińskiej gospodarki i pod to rosły tamtejsze giełdy. W dalszej części tygodnia warto na pewno zwrócić jeszcze uwagę na dane o inflacji konsumenckiej ze strefy euro oraz na indeksy PMI z krajów europejskich, w tym z Polski. Z USA również zaplanowana jest mnogość publikacji, z tych najważniejszych mamy indeksy ISM dla usług i przemysłu, raport ADP, a przede wszystkim oficjalne miesięczne dane z rynku pracy w postaci stopy bezrobocia, zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top