26-08-2024
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 sierpnia 2024 r.
Podsumowanie tygodnia
Generalnie to był dobry tydzień dla inwestorów akcyjnych. Przede wszystkim wyjaśnił on do końca kwestię startu cyklu obniżek stóp w USA. Rynek zakładał wrzesień, ale od czasu do czasu jeszcze było to zachwiane przez dane makro. Tymczasem minutki z ostatniego posiedzenia FOMC wskazały, że członkowie FOMC przekonani są, że jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, stopy trzeba będzie szybko obniżyć. Później jeszcze ryzykiem było piątkowe wystąpienie prezesa Fed na sympozjum w Jackson Hole, bo powszechne było oczekiwanie na zapowiedź wrześniowej obniżki stóp. Stało się to faktem – J. Powell zapowiedział zwrot w polityce pieniężnej, a Wall Street zareagowała wzrostem. Dzięki temu tydzień na indeksie S&P500 zamknął się wzrostem o 1,4%, podobnie jak na NASDAQ-u. W Europie Zachodniej było nawet nieco lepiej – DAX i CAC40 rosły o 1,7%.
Po potężnym odbiciu na GPW, rodzimy rynek złapał w zeszłym tygodniu lekką zadyszkę. WIG spadł o 0,6% - mocniej spadały duże i średnie spółki, a pozytywnie wyróżniały się te małe, bo sWIG80 urósł o 0,65%. Niemniej, brak kontynuacji odbicia na WIG-u w otoczeniu dobrych nastrojów na innych rynkach pokazuje, że wcześniejszy tydzień mógł być typowym rajdem ulgi. Słabe odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej dołożyły swoją cegiełkę. Z poszczególnych spółek zdecydowanie na plus wyróżniał się Cyfrowy Polsat, po zaraportowaniu dobrych wyników i niezłego outlooku na kolejne kwartały. Akcje urosły o 13%, wskazując na zmianę trendu na wzrostowy. Na fali dobrych wyników Cyfrowego skorzystał tez Orange (+2,5%) Na drugim biegunie były akcje Dino, taniejące o prawie 10% po gorszych wynikach finansowych za II kw. i brak wskazań widocznej poprawy w najbliższej przyszłości. Dane makro oraz wyniki Dino odcisnęły swoje negatywne piętno na innych spółkach konsumenckich, jak Allegro, Eurocash czy LPP.
W tym tygodniu jedne z ważniejszych europejskich danych zostały już opublikowane – indeks Ifo z Niemiec wypadł zgodnie z oczekiwaniami. Po południu z USA spłyną dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz zamówieniach w przemyśle. We wtorek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na indeksy z USA: cen domów S&P/Case-Shiller, cen nieruchomości FHFA, Fed z Richmond oraz zaufania konsumentów. W czwartek wstępne dane o inflacji konsumenckiej zostaną opublikowane z Hiszpanii i Niemiec. Z Polski GUS poda za to finalne dane o dynamice PKB za II kw. Z USA warto zwrócić uwagę na rewizję danych o PKB za II kw. oraz serię wypowiedzi członków władz Fed. Koniec tygodnia będzie bardzo ciekawy - Eurostat opublikuje wstępny odczyt inflacji HICP dla Eurolandu za sierpień, a GUS inflacji CPI z Polski. Po południu jednak cała uwaga rynku będzie skupiona na danych z USA - raport wydatków i dochodów Amerykanów wraz ze wskaźnikiem PCE, indeks Chicago PMI oraz finalny raport Uniwersytetu Michigan.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.