26-07-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 lipca 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Kampania prezydencka w USA jeszcze na dobre nie nabrała rozpędu, a już staje się tematem nr 1 na rynkach akcji. W zeszłym tygodniu dyskontowano w USA zmianę na stanowisku prezydenta, po tym jak sondaże dawały widoczną przewagę D. Trumpowi, a J. Biden zachorował na COVID i usunął się w cień. Jak się okazało, usuwa się w cień na stałe, bo w weekend zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję. Zamiast niego z Trumpem ma walczyć obecna wiceprezydent Kamala Harris. Trump wygrywa z nią w sondażach, jednak rynek liczy na dobrą kampanię z jej udziałem, stąd pozytywniejszy początek tygodnia. Niemniej, w poprzednim tygodniu wzrost ryzyka eskalacji napięć gospodarczych z Chinami spowodował spadek NASDAQ-a o prawie 3%. S&P500 spadł mniej, bo o 1,6%. Europa Zachodnia spadała po ponad 2%.

Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w Warszawie, gdzie WIG spadł o 3,2%, przede wszystkim na fali wycofywania się kapitału z dużych spółek. Gra pod obniżki stóp procentowych w USA i Eurolandzie została przykryta przez wzrost obaw o zaostrzenie stosunków gospodarczych z Chinami, a także o pozostawienie naszego regionu bez takiego wsparcia militarnego jak obecnie. Kapitał z GPW uciekał szczególnie po ogłoszeniu nominacji na kandydata na wiceprezydenta dla senatora J.D. Vance’a, który otwarcie wypowiada się przeciwko finansowaniu wojny w Ukrainie przez USA, a także nie jest fanem obecnie rządzącej w Polsce koalicji. WIG20 stracił 3,6%, a wśród spółek z tego indeksu największej przeceny doświadczył KGHM, spadając o 12%. Na szerokim rynku uwagę zwracają XTB i Comarch. Ta pierwsza została przeceniona aż o 18% na skutek decyzji o dostosowaniu się do wytycznych hiszpańskiego nadzoru finansowego, które zakazuje reklamowanie nie tylko produktów CFD, ale i firm mających w ofercie tego typu produkty. Z kolei Comarch wzrósł o 14% dzięki ogłoszeniu wezwania przez rodzinę Filipiak oraz fundusz CVC. Rynek rozgrywa podwyższenie obecnej ceny z wezwania.

Tydzień rozpoczęły publikacje z Polski, które okazały się rozczarowujące. Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadla o 8,9% r/r, dużo więcej niż oczekiwano, natomiast sprzedaż detaliczna urosła o 4,7% r/r przy prognozie 5,8%. W dalszej części tygodnia warto przyjrzeć się indeksowi Fed z Richmond oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym. Środa zapowiada się ciekawie ze względu na publikację wstępnych wartości indeksów PMI dla usług i przemysłu - najpierw z Niemiec, Francji i strefy euro, a po południu z USA. W czwartek z Europy najważniejszy będzie niemiecki indeks Ifo, ale i tak ważniejsze mogą być dane z USA, szczególnie wstępna dynamika PKB za II kw., wspierana dynamikami zamówień na dobra trwałe oraz indeksem Kansas City Fed dla przemysłu. Tydzień zakończy się ważnym raportem o dochodach i wydatkach Amerykanów, wraz z wskaźnikiem PCE będącym ważnym dla Fedu miernikiem inflacji.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry